Tania wycieczka bez biura podróży – krok po kroku
Niewątpliwie, najwygodniejszym sposobem zorganizowania wycieczki jest skorzystanie z oferty biura podróży. Można to zrobić poprzez internet lub przy pomocy pracownika biura stacjonarnego. Najczęściej rezerwujemy w taki sposób letnie wycieczki rodzinne przy plażach, basenach, nierzadko w formule all inclusive. Każdy etap naszego wyjazdu jest podany na tacy i nawet nieznajomość języka nie jest wtedy żadną blokadą. Rezydenci są polskojęzyczni, informacje klarowne, opieka prawie całodobowa.
Nie jest to jednak metoda najtańsza i najefektywniejsza w przypadku gdybyśmy chcieli zwiedzić jakąś europejską stolicę lub jakieś konkretne miejsce. Zdani jesteśmy wtedy na duże grupy z przewodnikiem, szaleńcze tempo zwiedzania i na koniec dnia duże zmęczenie.
Zamiast pędzić za flagą przewodnika lepiej zaplanować sobie samemu podróż krok po kroku.
-
Cel, termin oraz długość podróży
Ten punkt, mógłbym pominąć, ale od tego się wszystko zaczyna. Może to być konkretne miasto, region. Wasz wybór. Na pewno łatwiej zaplanować krótsze wycieczki, np. 3-dniowa wycieczkę do Londynu, niż objazdową wycieczkę po włoskich plażach
-
Transport
To drugi, chyba najważniejszy punkt planowania wyjazdu. Jeśli zakładamy wyjazd własnym samochodem, to planujemy trasę oraz postoje, ew. noclegi. Jeśli jednak chcemy skorzystać z samolotu, to musimy użyć wyszukiwarek lotów. Robimy to z dużym wyprzedzeniem, kilkumiesięcznym, aby wyszukać jak najtańszy lot. Nie martwcie się, ze nie macie jeszcze hotelu. Taniej będzie trochę dopłacić za hotel niż wybrać drogi lot. Często zdarzają się promocje i wymaga to częstego monitorowania. Jeśli jesteście mieszkańcami Polski zachodniej sprawdzajcie również loty z Berlina, które są często atrakcyjniejsze niż z polskich lotnisk.
Jeśli zarezerwujecie lot poszukajcie dobrego transferu. Może to być wynajęta firma, która w docelowym miejscu obsługuje transfery, taksówka (ta wersja najdroższa) lub komunikacja miejska – czasochłonna wymagająca zbadania cen i tras, ale najtańsza ze wszystkich. -
Nocleg
W dobie internetu nie jest już problemem zarezerwowanie noclegu gdziekolwiek na świecie. Takie systemy rezerwacyjne jak Booking.com pozwalają w prosty i szybki sposób znaleźć właściwy dla nas nocleg. Można wybierać wg. cen, standardu hotelu, czy bliskości do lokalnych atrakcji turystycznych, czy nawet tras komunikacyjnych. Bliskość np. metra i atrakcji pozwoli nam uniknąć wysokich kosztów.
Czasami hotel na obrzeżach miasta, ale przy dobrym węźle komunikacyjnym pozwoli nam ograniczyć koszty. Nie musimy szukać tylko w centrum, gdzie ceny są najwyższe. -
Lokalny transport
Jeśli planujemy np. wycieczkę do stolicy europejskiej, bezwzględnie należy poznać możliwości poruszania się po aglomeracji. Należy porównać ceny biletów, karnetów, kart, aby jak najlepiej dobrać je do zaplanowanej przez nas trasy zwiedzania. Planuj trasę w taki sposób, aby zminimalizować konieczność korzystania z komunikacji miejskiej, a tym samym koszty.
-
Posiłki
Tutaj mamy dużą dowolność. Jeśli nie chcemy nic przygotowywać w pokoju musimy wybrać hotel, gdzie znajdziemy w pobliżu kilka w miarę tanich i dobrych kawiarni, restauracji czy barów. Jeśli nie zależy nam na wykwintnej, lokalnej kuchni i chcemy ograniczać rachunki, korzystajmy z dużych, międzynarodowych restauracji fastfoodowych. Jest ich dużo, zwłaszcza w większych miastach.
Warto jednak czasami złamać regułę i spróbować droższej, ale specyficznej dla danego regionu potrawy. -
Bilety na atrakcje turystyczne
Podobnie jak z noclegami, większość biletów do muzeów, obiektów widokowych, itp. w dużych miastach można zarezerwować przez internet. Bilety są w różnych cenach i z różnymi opcjami (np. wejście bez kolejki). Warto je wcześniej zarezerwować, aby mieć pewność że wejdziemy. Może się zdarzyć bowiem, jeśli za późno się za to zabierzemy, że nie będą nam pasowały dni i godziny, pozostałe do rezerwacji i będziemy zmuszeni zrezygnować ze zwiedzania. Tak jest. np. z kolejką linową na górę Teide na Teneryfie, czy wieżę Eiffla w Paryżu.
Warto też zapoznać się z ofertą kart turystycznych, jak np. Paris City Pass, dzięki której dużo mniej zapłacimy i będziemy mieć w pakiecie transport po całym mieście oraz dodatkowe atrakcje. -
Język
Oczywiście warto znać chociaż w stopniu podstawowym np. język angielski który ułatwia komunikację, Zachęcam również do poznania chociaż kilku zwrotów w języku, w którego otoczeniu będziemy przebywać. Kilka prostych zdań może zwiększyć przychylność mieszkańców, a tym samym uprzyjemnić nam nasz pobyt.
Na pewno warto włożyć trochę wysiłku w przygotowanie własnej wyprawy. Daje to możliwość stworzenia oferty pasującej w 100% do naszych oczekiwań, pozwala zaoszczędzić pieniądze, daje możliwość poznania lepiej kraju do którego się wybieramy oraz daje dużo satysfakcji.
Szczęśliwej podróży.