Przekraczanie granicy ukraińskiej
Procedura przejazdu granicy polsko-ukraińskiej (ew. ukraińsko-polskiej) różni się od przekroczenia innych granic.
Pomijam w opisie odprawę po polskiej stronie, bo w przypadku wjazdu na Ukrainę mamy tylko kontrolę straży granicznej (paszporty i dokumenty auta), a w przypadku powrotu do Polski kontrolę paszportową (straż graniczna) oraz celną (niestety drobiazgową, z wypakowywaniem bagażu i sprawdzaniem zawartości).
Jeśli chodzi o część ukraińską problem jest w tym, że nikt z celników i pograniczników nie informuje o niczym. Zakładają, że znasz procedurę. Jednak nie wiedząc jak po kolei to wygląda możesz stracić trochę więcej czasu na granicy niż to potrzebne.
Oto co nas czeka podczas odprawy na Ukrainie:
1. Pozyskanie karteczki
Po wkroczeniu na przejście graniczne po stronie ukraińskiej dostajesz od stojących tam „pograniczników” małą karteczkę, na którą wpisują numer rejestracyjny twojego samochodu z liczbą wszystkich osób w aucie.
2. Wstępna odprawa
Po jakimś czasie pojawi się osoba z ukraińskiej straży granicznej (chyba), który poprosi o paszporty oraz karteczkę, którą otrzymałeś. Prosi o otworzenie bagażnika, który po kilku sekundach zamykasz, po czym otrzymujesz zwrotnie wszystkie dokumenty wraz karteczką z pierwszą, okrągłą pieczątką, wielkości monety 20 gr.
3. Odprawa celna
Pierwszy wariant – celnik chodzi po pasie od samochodu do samochodu i sam zbiera do odprawy paszporty, dowód rejestracyjny z zieloną kartą oraz tę ważną karteczkę. Obserwuj, do której budki je zaniesie, bo będziesz musiał przyczaić się koło niej i jak wywołają Twoje nazwisko odebrać komplet dokumentów.
Drugi wariant – jest bałagan na granicy i żaden z celników nie odbiera dokumentów. Jak zobaczysz, że wszyscy pędzą z dokumentami do budki celnika zamiast oczekiwać go na pasie, to podejdź do tej budki, ustaw się w kolejkę i jak okienko się otworzy oddaj komplet dokumentów. Jeśli tego nie zrobisz możesz trochę dłużej postać, bo nikt nie kontroluje kolejności stania na pasie i ktoś z tyłu kolejki może się wciąć.
Po odprawie celnej powinieneś mieć na karteczce drugą, prostokątną pieczątkę celnika.
4. Kontrola paszportowa
Tutaj musisz pofatygować się pełnym składem osobowym. Po odprawie celnej od razu zanosisz komplet dokumentów z karteczką do budki strażnika granicznego (obok budki celnika), który porównuje zdjęcia z paszportu z naszym wizerunkiem i zamyka okienko. Oczekujemy chwilkę, a w zamian otrzymujemy podbite paszporty wjazdu na Ukrainę (koniecznie sprawdźcie czy na wszystkich paszportach pojawiła się pieczęć na wjazd) oraz karteczkę z trzecią prostokątną pieczęcią odprawy paszportowej.
5. Wjazd na Ukrainę
Nikt Ci tego nie powie, ale teraz uzbrojony w trzy pieczątki na karteczce możesz już jechać do bramy wyjazdowej, gdzie oddajesz karteczkę z kompletem stempli i wjeżdżasz na Ukrainę.
Pamiętaj! Trzy pieczątki – inaczej będziesz zawrócony w celu uzupełnienia brakujących odpraw i kontroli.
Tak samo wygląda odprawa, a raczej przeprawa w drugą stronę, tzn. z Ukrainy do Polski. Niestety te wszystkie „udogodnienia” powodują wydłużanie się czasu odprawy. Ale wyjścia innego nie ma. Swoje trzeba odstać. Podobno, jak ma się szczęście, można pokonać granicę nawet w 30 minut. Jak wracałem z Ukrainy udało mi się to zrobić w 1 godzinę, a miałem 12 samochodów przede mną.
Życzę, zatem szczęścia na granicy!