Meryemana – Dom Maryi Matki
Jeśli będziesz w Efezie (Turcja) nie zapomnij odwiedzić domu Maryi Matki Bożej oraz św. Jana apostoła. To przedziwne, klimatyczne miejsce ma niesłychaną historię. Miejsce to, choć formalnie nieuznane przez kościół katolicki jest celem pielgrzymek wiernych wielu wyznań, również papieży – Jana Pawła II (1979 r.), czy w 2006 roku Benedykta XVI.
Biblia
Gdy Chrystus umierał na krzyżu, opiekę nad swoją Matką powierzył świętemu Janowi. Gdy po śmierci Chrystusa apostołowie opuszczali Palestynę, św. Jan udał się do miasta Efez. Zgodnie z ostatnią wolą Chrystusa zabrał ze sobą Maryję. W Efezie, a właściwie w jego pobliżu, na stoku Bülbül Daği (Wzgórza Słowików) góry Koressos, Matka Chrystusa prowadziła ciche życie, gdzie dokonała swojego żywota (zasnęła).
Widzenie siostry Anny Katarzyny Emmerich
Usytuowanie domu Maryi było przez wiele stuleci nieznane, aż do wieku XIX, kiedy to za sprawą niemieckiej zakonnicy, stygmatyczki Anny Katarzyny Emmerich (1774-1824) pojawiły się informacje dot. lokalizacji.

Otóż zakonnica, miała sen (widzenie), w którym ujrzała dom Najświętszej Marii Panny. Nigdy nie była w Efezie, ani w jego okolicach, ale bardzo precyzyjnie opisała budynek i jego wnętrze. Wizje spisał i opublikował w formie książki „Życie Matki Bożej” Klemens Brentano.
Oto fragment opisu domu Matki Bożej:
Dom Maryi był kamienny, czworokątny, a z tyłu zaokrąglony lub kanciasty, okna umiejscowione wysoko, dach płaski. Wnętrze domu przedzielał na dwoje piec. Palenisko znajdowało się naprzeciw drzwi, na ziemi, w zagłębieniu przy murze, który z obu stron na kształt stopni wznosił się aż do sufitu. W środku tego muru, od paleniska do powały, biegło zagłębienie podobne do przepołowionego komina: wchodził w nie dym, wydostając się na zewnątrz przez otwór w suficie. Na tym otworze widziałam ukośną, miedzianą rurę wystającą nad domem. Przednia część domu oddzielona była od pomieszczenia znajdującego się za paleniskiem lekkimi, przesuwanymi ścianami z plecionki, ustawionymi po obu stronach paleniska…
Badania
Opis był na tyle szczegółowy, że w lipcu 1891 r. dwóch francuskich misjonarzy, profesorów kolegium Najświętszego Serca Jezusowego w Izmirze, udało się w to miejsce. Rozmieszczenie domku dokładnie zgadzało się z opisem niemieckiej mistyczki: palenisko, główna izba, pokoik, w którym modliła się i spała Maryja, gdzie św. Jan przynosił Jej Komunię św.

Ruiny oczyszczono i w 1898 r. zbudowano nad nimi drewnianą wiatę.
Dopiero w 1951 r. postanowiono odtworzyć leżący w ruinie budynek. W latach 1965-66 trwały wykopaliska, których wyniki zaskoczyły wszystkich. Otóż szczątki skromnej kaplicy pochodziły z XIII wieku! Jednak badając dalej fundamenty okryto, że spoczywają one na ruinach małego, dużo starszego budynku datowanego na początek naszej ery.

Dzisiaj to miejsce nazywa się Meryemana (dosłownie: Meryem Ana Eni) – Dom Maryi Matki. Według tradycji, Maryja miała w tym miejscu zasnąć, stąd prawosławni wieśniacy ze wsi Kirkingje nadal corocznie wchodzą na górę, by obchodzić święto Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny obok kaplicy i ruin domu.

Meryemana posiada również znaczenie dla muzułmanów, dla których Maria była matką jednego z wielkich proroków islamu. Poniżej kaplicy znajduje się ściana pokryta wstążeczkami z materiału, papieru lub plastiku, które muzułmanie zawiązują przy okazji wypowiadania jakiegoś życzenia.
Dojazd i ceny
Do Meryemana nie kursują żadne autobusy. Można się tam dostać wynajętym samochodem, taksówką lub ew. pieszo (5 km od Efezu). Oczywiście organizowane są przez lokalne biura wycieczki do Efezu z możliwością zwiedzenia Domu Maryi (dopłata 8-10 Euro za osobę).

Wstęp na teren Meryemana jest płatny od osoby (12,50 TL od osoby dorosłej) oraz dodatkowo za wjazd samochodem oraz parking (7,50 TL).